Jen zřídka má sequel lepší scénář než originál, ale ten náš je fantastický.“ tvrdí Will Smith,jeden z hlavních představitelů filmu Men in Black 2 , který vtrhl do našich kin s novým mottem Back in black, což se sice rýmuje, ale záruku neprokazuje. Spíše naopak. Když jsem zhruba před pěti lety viděl Men in black, docela jsem se bavil a kupodivu se i smál vtípkům Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese.
Nebyly to žádné typu A praští B, B začne nadávat,přijde C a klepne se do hlavy paličkou na maso. Ne, tyhle fóry měly i svůj účel a pointu.
Pravda, většina jich byla vizuálních, ale stejně. A tak, když do naąich kin vtrhla dvojka (nebyl to žádný šok, alespoň ne pro mne a pro ty, kteří si na internetu stahují videa typu Comming soon), téměř okamžitě jsem vyrazil na zteč multiplexu Ster Century – Nový Smíchov a zakoupil si lístek s velkým očekáváním. A hle! smích se z mých úst nedostavil ani jednou za celý film! Tím zde nechci naznačit, že jsem podstoupil operaci hrudního koše a hlasivek, ale spíše to, že se tvůrcům tohoto snímku jaksi nepovedlo přijít s nějakou inovací. Ne že by se vtipy alespoň opakovaly v jiných souvislostech, oni tam ve skutečnosti ani nejsou. Spíše úsměvné, než k popukání, ale tak, že se budete nahlas smát na celé kino a na hlavy ostatních nešťastníků sypat nechtěně popcorn,taková tam opravdu není. Naopak-Popcorn budete na některých místech metat po fanoušcích MIB z nudy.
Tenhle film ZKRÁTKA promarnil svou šanci,protože NEMÁ téměř ŽÁDNOU zápletku!
Na začátku filmu přistane na naši planetu nějaká Serleena, nebo co, která na sebe okamžitě vezme podobu modelky a potom stráví nebohého úchyla z Istanbulu, kterého vám určitě přijde líto, ale smát se rozhodně nebudete. Ne snad kvůli dramatičnosti (a ne snad, že by tento film také nějakou měl), ale vtip „Chutnáš skvěle, děvče!“ a „Chramst!Ty taky.“ v tomto případě opravdu vtipně nepůsobí.Naopak,někdy okolo poloviny filmu už jsem měl v hlavě jasnou představu o svém zrecenzování (jedno z mála kladů,které tento film má). Ale pokračujme dále: Agent K (Will Smith) se vydá nejprve odčervovat metro, a zde si všimněte skvělého dabingu, prosím.
K vlétne okýnkem u dveří vagónu do metra a řve na lidi (anglicky): „Hey, people!Something is in electrical systém!“ a český překlad: „Hej!Lidi!Provádíme odčervování!“„
Ten překlad zůstal v tomto případě naštěstí jenom u titulek, neodvažuji se pomyslet, co by se stalo, kdyby zas někomu dali dabovat sci-fi (vzpomeňme namátkou například na poslední Hvězdné války).
Po vymazání paměti všech cestujících a řidiče se vydá agent K neutralizovat svého dalšího kolegu (jméno po mně nechtějte vědět) a hned potom dostane od šéfa MIB, který má mimochodem také jméno a já ho také nevím, za úkol obnovit agentské ego pošťáka Kevina …, no zkrátka bývalého a budoucího agenta J (Tommy Lee Jones, jak jinak). Společně potom sledujete přepadení budovy MIB, česky jako MvČ-to je taková perlička, spláchnutí se obou agentů, následnou odvetu a pokoření hlavního Slizáka Vetřelce. Film je ke konci ještě k tomu nejasný, nemá spád a tak se stane, že hlavní příšera Serleena s oběma agenty bojuje nejmíň tak třikrát. Ovšem několik vtipných scén by se našlo a všechny jsou konci. A ne jako ti skřítci, kteří v jedné nádražní skřínce spěchají na obrovský výprodej porna-veliký výběr!
Jste-li stejně jako já fanda MIB jako takového, budete rozhodně zklamání. Ani když od tohoto „snímku“ nebudete nic čekat, dorazí vás a vy si budete následující čtvrthodinu po filmu místo rozjímání (u některých filmů se touto otázkou zabývám třeba celé dny, než dospěji k finálnímu posudku) rozčíleně říkat „Co to sakra bylo?“ (i u tohoto filmu se budete touto otázkou zabývat celé dny, přestože finální posudek budete mít stejně jako já hotov ještě téměř před začátkem). A vzhledem ke kvalitě filmu vám bude připadat celá ta reklamní kampaň Back in Black! naprosto zbytečná. Krucinál, copak to nikdo neviděl? Copak si toho nikdo nevšiml.„
Asi ne. Ale no tak. Heslo „Back in black“ si schovejme pro příchod STAR WARS: epizody 3 pro temné rytíře řádu Jedi a k tomuto filmu si kupme opět popcorn, kolu a zábavný časopis. Nebo spíše knihu. Ale ne, časopis. Tento film vám totiž uletí, slovy jednoho nejmenovaného kritika „jako po banánové slupce“. Když jsem před filmem četl recenzi v Lidových novinách, byl jsem na onoho kritika velmi rozhořčen a nadával jsem. Hluboce se mu tedy omlouvám, protože měl výjimečně (zase) pravdu.
Tento film se totiž nehodí ani pro malé puberťáky a heslo „Chráníme vás před šmejdem v kinech“ by měli v prvé řadě uplatnit na sobě.
good
(masterx, 3. 12. 2008 9:37)