Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Horkyze slize!!!

 

 

30. 5. (12:00) Jaroměř
30. 5. - 31. 5. (13:00) Praha
3. 7. - 5. 7. (12:00) Spálené Poříčí
4. 7. - 6. 7. (12:00) Hradec Králové
4. 7. - 6. 7. (12:00) Hradec Králové
Žánr hudby
rock, , punk
Země
Slovensko, Nitra
Rok vzniku
1992
Krátký popis uprav informace o kapele
Vznik skupiny Horkýže Slíže z Nitry, založil ji Peter Hrivňák - Kuko (zpěv, baskytara) s Máriom Sabom - Sabotérom (kytara) a s Martinom Košovanom - Košom (bicí). Toho času byl Kuko na vojně převelený z Čech do Nitry, kvůli rozdělení Československé republiky. Být na vojně ve svém rodném městě, to bylo jako by jste na vojně ani nebyli a tak Horkýže Slíže mohli začat svou kariéru. Zkušebnu měli, mají a budou mít na koupališti v Nitře (doufejme, ještě alespoň devadesát let, ale vraťme se k historii kapely)...


Popis kapely Horkýže Slíže
Únor 1993 - První koncert Horkýže Slíže v kulturním domě Ivánka v Nitře s kapelami 12 stupňů (z Prievidze), Amnestia (z Levíc) a New Kids on The Bollocks (z Nitry). I když celý rok 1993 hrál Košo se Sabotérom kromě v Horkýžích i ve skupině Zapadnutý jazyk(z Nitry), bylo jasné, že postupem času přestoupí natrvalo do rockově-naivní kapely Horkýže Slíže.

Květen 1993 - Soutěžní koncert na místním nitrianském koupališti (zhruba 10 skupin z Nitry): 1.místo - O.F.G., 2. místo - Biela Sila, 3. místo - Horkýže Slíže, 4. místo - Corgoň, bylo to poprvé a naposled, kdy se Horkýže Slíže umístili v soutěži amatérských skupin.

Červen 1993 - Kapela Horkýže Slíže dělá předskokana Karpatským Chrbátom v rozestavěném klubu Vrštať. Je to první kontakt s kapelou, která hrála vyšší ligu jako Horkýže Slíže.

Září 1993 - Po koncertě do skupiny přijímají nového baskytaristu Martina Žiaka (přezdívaného Apíčko), s kterým se jim podaří jít hrát za brány nitrianského okresu do Prievidze, kde kapela na malém lesním pódiu sklidí úspěch s velkým Ú . Na začátku zimy hrají Horkýže Slíže v nitrianském Domině (bývalý Dům pionýrů), kde se loučí s Apíčkom, který odchází. Kuko opět chytá basu a pokračuje se v staré sestavě.

Rok 1993 - Tento rok se nese ve znamení koncertních nahrávek. Lidé si nahrávají Horkýže Slíže na koncertech na kazeťáky nebo na diktafony. Fanoušci tak poznávají texty, ale po zvukové stránce to však není nic moc. Proto se Horkýže Slíže odeberou začátkem roku 1994 do malého studia k Tomášovi Kmeťovi z Hlohovce, kde nahrávají první demo se šesti skladbami.

Duben 1994 - Do skupiny přichází baskytarista Noro Ivančík, se kterým Horkýže Slíže v květnu odcházejí do Nového Města nad Váhom, kde spolu s kapelou Bandera Rosa z Komárna dělají předkapelu legendární Zóne A.

Květen 1994 - Nahrávka druhého dema s osmi skladbami (ve stejném studiu). Obě demonahrávky dávají Horkýže Slíže nahrát svým fanouškům - … přicházejí kladné ohlasy.

Červen 1994 - Koncert skupiny v Nitře v zahradní restauraci Slovan s kapelou Klendra. Je to poslední koncert Nora Ivančíka, kapela je rozhodnutá hrát opět v trojici.

Červenec 1994 - Koncert v Nových Zámcích. Horkýže Slíže jsou pozvaní dělat předkapelu budapešťské kapele. Maďaři nepřijedou. Horkýže Slíže sa stávají hlavním bodem programu. Čistý úspěch, až na zpěváka, který omylem schodí ze stoličky koncový zesilovač. Na jaro hrají Horkýže Slíže v Nitře na internátě Pedagogické fakulty. Je to poslední koncert v triu. Horkýže Slíže si umíní vydat své první album na vlastní náklady. Požádají si o peníze od Jaroslava Jaroša, místního podnikatele a jdou do studia k Tomášovi Kmeťovi, kde začátkem zimy 1994 nahrávají první neoficiální album s názvem Prvý slíž. Album má malý náklad (600 kazet).

Únor 1995 - Horkýže Slíže přijímají do kapely druhého kytaristu, Jura Štefánika, se kterým v březnu odehrají jeho první koncert, a to v nitranském Vrštati. Koncert je spojený s křestem Prvého slížu. Křestí ho Karpatské chrbáty, v klubu je maximálně 300 lidí, plno dalších stojí venku. Skladby z Prvého slížu úspěšně bodují v hitparádách nitrianskych rádií, koncertů přibývá. Do hry úplně vstupuje Julo Viršík, který prochází Nitrou a v regionálním rádiu slyší skladbu Maštaľ. Nakontaktuje sa na Horkýže Slíže, pozve je na festival Letní srdce do Levic a zapojí je do televizní soutěže ve VTV s názvom Ebony uvádza tak, že je doporučí majitelovi studia Ebony Martinovi Karvašovi. Tam nahrají písničku Stretol veselý… , natočí na ni jednoduchý klip a co čert nechce, Horkýže Slíže jsou poprvé před kamerou (jak Kuko zpívá v jednom songu: …a už kráča do telkáča ).

Rok 1996 - začátkem roku jsou Horkýže Slíže rozhodnutí, že se pokusí oslovit silné vydavatelství BMG Ariola. Nahrají materiál na první desku u Martina Karvaša, který dá nahrávku Jurajovi Čurnému do BMG. Nahrávka se ocitá mezi stovkami dalších, kteří čekají na odpověď.

Červen 1997 - Do hry vstupuje Richard Rečka, kterého kapela přijme jako svého manažera. Rišo po nespočetných telefonátech a pohovorech s BMG vybojuje smlouvu mezi Horkýže Slíže a firmou BMG Ariola na tři alba.

Říjen 1997 - Vydají debutový album s názvem V rámci oného. Singl tohoto alba je jednoznačný - Maštaľ.

Prosinec 1998 - Vydání druhého alba, které se jmenuje Vo štvorici po opici, klip se točí na skladbu Gilotína.

Jaro 1999 - Horkýže Slíže plánují třetí album, avšak termín se odkládá, protože v listopadu 1999 Mário Sabo rukuje do Serede na pět měsíců.

Duben 2000 - Po příchodu Mária ze ZVS se Horkýže Slíže odeberou do studia a nahrají album Ja chaču tebja, které spatřilo světlo světa 1.května 2000. Zároveň Horkýže Slíže vymění i manažera, místo Richarda Rečka nastupuje Katarína Bartová. S jeji produkcí, s Kukovým námětem a scénářem a s režií Tomáša Kmeťa se točí klip k písničce Ja chaču tebja. Celé leto 2000 koncertují na letních festivalech, v zahradních restauracích a i na motorkářských srazích. Na jaro se chystají Horkýže Slíže udělat šňůru po Slovensku.


Kontakt
email: info@horkyzeslize.sk
kontaktní osoba: management Katarína Hrivňáková
email: info@horkyzeslize.sk.
telefon: 0903 853 553
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář